wykształcony dietetyk

Co powinien wiedzieć dobry dietetyk?

Coraz więcej osób korzysta z usług dietetyka. To specjalista który pomoże w przygotowaniu urozmaiconej i zbilansowanej diety, która to przełoży się na nasze zdrowie i smukłą sylwetkę. Żeby jednak taka osoba mogła zadbać o nasze odżywianie się, to musi posiadać specjalistyczną wiedzę, a także mieć specjalne urządzenia w swoim gabinecie.

Dietetyk – specjalista od odżywiania

doświadczony dietetyk Dzięki temu dobrze nas zbada i dobierze dietę która nam pomoże a nie zaszkodzi. Co musi wiedzieć wykształcony dobry dietetyk w Krakowie lub Warszawie? Na pewno musi mieć wiedzę z zakresu odżywiania. Wie jakie wartości odżywcze mają poszczególne produkty, jakie mają witaminy i mikroelementy. Umie je łączy tak, by działały ze sobą synergicznie, wspierały swoje działanie (np. żelazo wchłania się lepiej z witaminą C), a nie by się wzajemnie wykluczały (np. nie powinno się nabiału popijać herbatą). Jedzenie musi być także smaczne, zróżnicowane, tak by klient nie wcinał stale tego samego, bo dieta szybko mu zbrzydnie. Druga rzecz to kwestie medyczne. Dietetyk musi się w nich orientować. Na przykład wie ile bezpiecznie można schudnąć w miesiącu, czy ile przytyć lub nabrać masy mięśniowej by nie pojawiły się rozstępy, lub zaburzenia metaboliczne. Dietę dobiera się zawsze do stanu zdrowia pacjenta.

wykształcony dietetykOsoba zdrowa może jeść wszystko byle w rozsądnej ilości, jednak osoba z nadciśnieniem czy cukrzycą muszą ściśle trzymać się diety. Leki oczywiście są najważniejsze, ale z kiepską dietą stan zdrowia nadal może się pogarszać. Dietetyk musi zatem wiedzieć na czym polegają różne choroby oraz jak dieta wpływa na zaostrzenie lub złagodzenie objawów. Dobrze jest by umiał odczytywać wyniki badań laboratoryjnych i w razie czego umiał skierować klienta do lekarza jeśli uzna, że np. przyczyną nadwagi nie jest zła dieta a zaburzenia metaboliczne czy choroby autoimmunologiczne. Dietetyk musi też znać się na specyfice sportu, wiedzieć, że sportowcy mają zwiększoną podaż białka i muszą jeść więcej, bo w końcu prowadzą bardzo aktywny tryb życia i szybko spalają kalorie. W związku z tym kiedy przecięta kobieta lub mężczyzna musi przyjmować dziennie ok. 2-3 tysięcy kalorii, tak olimpijczycy przyjmują nawet 10 tysięcy.

Jak widać dietetyk musi znać się nie tylko na odżywianiu, ale również na medycynie czy sporcie. Dzięki temu będzie w stanie zaoferować klientowi dobrą dietę dopasowaną do jego potrzeb, aktywności fizycznej czy stanu zdrowia. Taka dieta na pewno zostanie doceniona, a jej efekty będą zauważalne, co z pewnością ucieszy pacjenta i zachęci do trzymania diety.