przygotuj umysł do ciąży

Czy wiesz, jak przygotować ciało do ciąży?

Bycie mamą i tatą to marzenie wielu par. Coraz częściej ciąże są planowane i wiążą się z podejmowaniem odpowiednich przygotowań. Przyszli rodzice borykają się jednak z nadmiarem informacji oraz z brakiem jednolitych zaleceń w kwestii starań o dziecko. Jak zatem przygotować się do rodzicielstwa i nie osiwieć od nadmiaru zakazów, nakazów i dobrych rad?

W tym wpisie podpowiadam przyszłym rodzicom, jak zadbać o siebie przed ciążą (dotyczy to również panów), by uniknąć stresu i powodów do zmartwień.

Zmień styl życia na lepsze

Wielu rodziców powtarza, że relaks i odprężenie sprzyjają poczęciu dziecka. Współcześnie trudno jednak o spokojną pracę czy brak zmartwień. Część osób narzeka ponadto na różne dolegliwości związane z siedzącym trybem życia i niezdrową dietą. Problemy sprawiają im m.in.: nadwaga, otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie. Aby poradzić sobie z tymi kłopotami i postarać o powiększenie rodziny, należy zmienić styl życia na lepsze.

przygotowania do ciążyPrzed rozpoczęciem starań o dziecko warto popracować nad kondycją i zadbać o zdrowie. To truizmy, ale wiele osób nadal bagatelizuje ich rolę. Mówienie o tym, jak przygotować ciało do ciąży i pomijanie podstawowych aspektów zdrowotnych, jest dużym błędem. Sport, zrównoważona dieta i unikanie używek to podstawowe formy przygotowania organizmu do podołania wyzwaniom odmiennego stanu. Jeśli ciało jest w kiepskiej kondycji, starania o dziecko mogą się wydłużać albo być po prostu nieskuteczne. Ciąża to ogromny wysiłek dla organizmu i jeśli nie jest on w dobrej formie, marzenia o rodzinie mogą pozostać niespełnione.

Przed poczęciem dziecka warto uzyskać prawidłową masę ciała. Należy jednak pamiętać, że nie tylko nadmiar kilogramów szkodzi, ponieważ niedowaga bywa równie problematyczna. Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta oraz regularna aktywność fizyczna znacząco poprawiają szanse na zajście w upragnioną ciążę. Dbanie o siebie dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Badania pokazują bowiem, że jakość męskiego nasienia uzależniona jest od stanu zdrowia oraz stopnia aktywności fizycznej. Panowie, którzy prowadzą siedzący tryb życia, palą papierosy i cierpią na nadwagę, mogą borykać się z problemem niepłodności.

Poddaj się niezbędnym badaniom

Przed zajściem w ciążę warto, by oboje partnerzy wykonali podstawowe badania krwi i moczu. Lekarz, po zapoznaniu się z ich wynikami, przepisze odpowiednie preparaty witaminowe i udzieli porady. Kobietom starającym się o dziecko zaleci np. przyjmowanie kwasu foliowego, który wpływa na prawidłowy rozwój neurologiczny płodu.

Kobiety powinny przejść również kilka dodatkowych analiz diagnostycznych, aby uniknąć poważnychprofilaktyka zdrowia zagrożeń dla przyszłego dziecka. To zalecenie dotyczy szczególnie pań, które nie mają pewności odnośnie do przebytych chorób czy posiadanych szczepień. Przechodzenie w trakcie ciąży ospy, różyczki, cytomegalii czy toksoplazmozy może być groźne dla rozwijającego się zarodka. Na niektóre z nich można się zaszczepić albo wprowadzić dodatkowe formy ochrony przed zagrożeniami. Kobiety powinny także przebadać się pod kątem bycia nosicielkami wirusów HIV i opryszczki oraz kierunku żółtaczki. Dobrze jest wykonać również badanie cytologiczne oraz USG piersi, aby wykluczyć popularne nowotwory.

Wiele kobiet wpada w pułapkę licznych badań i przed zajściem w ciążę często gości w laboratoriach czy punktach pobrań. Jeśli są ku temu wskazania medyczne, jest to odpowiedzialne podejście. Jeśli jednak kobieta jest zdrowa, a wcześniej regularnie odwiedzała lekarza i dbała o profilaktykę, nadmiar badań wydaje się zbędny. Stres i wydatki związane z przeprowadzeniem licznych analiz nie są potrzebne przyszłej mamie. Najlepiej, by listę koniecznych do wykonania testów, kobieta uzyskała od godnego zaufania lekarza ginekologa.

Zadbaj o swoje życie wewnętrzne

przygotuj umysł do ciążyCiało to także głowa, zatem przygotowanie do ciąży powinno objąć nie tylko sam organizm, ale również życie wewnętrzne człowieka. Jednym z jego aspektów, który znacząco podnosi szanse na poczęcie, jest redukcja stresu. Człowiek przemęczony obowiązkami lub zmartwieniami może długo czekać na powiększenie rodziny. Stres źle wpływa na funkcjonowanie organizmu, który często broni się przed dodatkowym obciążeniem w postaci ciąży. Ważne jest zatem, by skutecznie go redukować. W osiągnięciu tego celu pomocne są np. zajęcia jogi, pływanie, masaże albo zwiększenie ilości odpoczynku w ciągu dnia.

Podczas starań o powiększenie rodziny istotne jest również zdrowe podejście do tego tematu. Nie warto być niecierpliwym lub zanadto zdeterminowanym do posiadania dziecka. Napięcie, które towarzyszy takiemu zachowaniu, nie sprzyja poczęciu. Wiele par radzi, by nie rozmyślać za dużo o staraniach, tylko czerpać z nich przyjemność.

Równowaga emocjonalna oraz duchowa przywracają radość życia oraz sprzyjają powiększeniu rodziny. Warto także pamiętać, że stres może utrudniać uregulowanie wagi i negatywnie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Dbając o swoją kondycję fizyczną, nie zapominaj także o chwili dla ducha.

Podsumowanie

Przygotowanie ciała do ciąży to złożony proces. Warto jednak potraktować go rozsądnie, aby uniknąć stresu i powodów do niepotrzebnych zmartwień. Zaufany lekarz ginekolog na pewno pomoże w takim zaplanowaniu przygotowań, by para czuła się bezpiecznie, starając się o powiększenie rodziny.

Leave a Comment