pessary położnicze

Do czego służą pessary położnicze?

Do jednych z najpopularniejszych metod zapobiegania przedwczesnym porodom w przypadku stwierdzenia poważniejszych problemów z macicą zalicza się dopochwowe lub doodbytnicze krążki wykonane z silikonu. Noszą nazwę pessarów ginekologicznych i utrzymywane są dzięki mięśniom miednicy. Stanowią skuteczną metodę stosowaną w przypadku niewydolności cieśniowo-szyjkowej.

Nowoczesne pessary położnicze

pessary położniczeZapobiegają także dolegliwościom bólowym, które wiążą się z obniżeniem narządów. Zwykle stosuje się je także w przypadku ciąż mnogich, kiedy kobieta narażona jest na duży wysiłek związany z nadmiernym obciążeniem. Choć nie ma istotnych przeciwwskazań do zakładania pessarów położniczych, to ogromne znaczenie ma jego profesjonalna aplikacja oraz dobór odpowiedniej wielkości modelu. Każda kobieta potrzebuje innego typu, rozmiaru lub materiału pessara, a ostateczną decyzję podejmuje w tej kwestii jej lekarz prowadzący. Ciąża to nie jedyna przesłanka do założenia krążka dopochwowo lub doodbytniczo. Jest on stosowany również przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu lub obniżenia się narządów rodnych. Skutecznie zapobiega przedwczesnym porodom oraz plamieniom z narządów rodnych w trakcie ciąży.

pessary położniczeDo najbardziej komfortowych w noszeniu krążków zaliczyć można nowoczesne silikonowe pessary położnicze, które są obecnie polecane przez większość lekarzy ginekologów. Ich założenie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, choć w przypadku zagrożonej ciąży zalecane jest kobietom ograniczenie aktywności fizycznej, a a wielu przypadkach także zwolnienie z pracy. Pessary ginekologiczne usuwa się na około 3 tygodnie przed planowanym terminem porodu – również w przypadku cięcia cesarskiego. Posiadają one zwykle kształt pierścienia, są delikatne i niewyczuwalne przez kobietę przez cały okres trwania ciąży. Ich nałożenie skutecznie hamuje proces skracania się szyjki macicy. Większość pessarów zakłada się między 18. a 28. tygodniem ciąży, choć dokładny termin aplikacji i usunięcia krążka ustala lekarz prowadzący. Specjalistyczne pessary mają także właściwości antyseptyczne, co znacznie ogranicza ryzyko rozwoju infekcji i chorób intymnych, a także groźnych dla zdrowia zakażeń.

Jednak ponieważ jest to dla organizmu wciąż ciało obce, to lekarz zwykle zaleca przy ich założeniu odpowiednie lekarstwa, które zapobiegają pojawieniu się stanu zapalnego w pochwie. Materiał, który wykorzystuje się do produkcji krążków przechodzi liczne testy i uzyskuje niezbędne do wypuszczenia na rynek certyfikaty, by kobieta miała zapewniony maksymalny poziom bezpieczeństwa przy ich stosowaniu.