Historia wyrobów szklanych z wysp Murano

Przebywając we Włoszech można odwiedzić wiele miejsc, gdzie można kupić rzeczy, które mają w sobie element ze szkłem Murano. To szkło bardzo często mylone jest z weneckim. Oba rodzaje szkieł są inne i różnice są znaczące. Wiele osób uważa, że weneckie wykonywane jest w Wenecji, jednak wcale nie musi z niej pochodzić – nazwa podchodzi od techniki, jaka jest wykorzystywana podczas produkcji takiego szkła.

Wyjątkowe kolorowe szkło

szkło muranoRozwój przemysłu szklarskiego i wyrobów szklarskich wykorzystujących je ma miejsce od bardzo dawna. Szkło na wyspie Murano było wyrabiane już przez starożytnych Greków i Rzymian, jednak dopiero w Wenecji produkcja szkła została udoskonalona i przestało być mętne w kolorze i chropowate w dotyku. Jest idealnie przejrzyste i nie posiada żadnych zanieczyszczeń. Szkło nigdy nie jest malowane – ich kolor jest związany z barwienia półpłynnego szkła, a w następnej kolejności – łączenia szkła ze sobą. Udoskonalone szkło w tamtych rejonach nazywane jest szkłem Murano. Wytwarzane jest już od VIII wieku – w tamtym czasie szkło było wykorzystywane przede wszystkim w mozaikach, ale równie dobrze można było znaleźć szkło Murano w biżuterii. Było i jest produkowane przy użyciu wielu technik, sposobów i metod. Aby móc powiedzieć o szkle, że jest wyrobem szklanym z Murano, to musi być faktycznie wyprodukowany we włoskim archipelagu tej wyspy.

szkło muranoWiększość produktów posiadających szkło Murano ma stosowny certyfikat stowarzyszenia Vetro Artistico di Murano. Fakt, czy wyrób posiada certyfikat uzależnione jest od tego, czy artysta tworzący dany wyrób jest w takim stowarzyszeniu – niestety nie wszyscy w nim są, przez co wiele produktów wypuszczanych na rynek jest podróbką. Jeśli chodzi o tego typu oszustwa – szkło weneckie często nazywane jest tym z Murano, jednak nim nie jest – wykorzystywana jest tylko podobna technika do tej używanej w produkcji szkła z Włoch. Archipelag włoskich wysp nazywany jest potocznie wyspami szklanymi – na wyspie można znaleźć różne muzea związane ze sztuką wyrobów szklarskich. Do najbardziej popularnego należy Museo Vetrario, w którym można tam poznać historię szklarstwa i opis rozwoju tej dziedziny na przestrzeni kilkuset lat. Museo Vetrario jest miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc na wyspach Murano.

Przechadzając się po włoskich uliczkach i chcąc kupić biżuterię czy pamiątki ze szkłem murano, warto upewnić się, czy na pewno jest to owe szkło. Cena w tym przypadku ma znaczenie i produkty posiadające oryginalne szkło posiadają stosowne certyfikaty, które poświadczają, że szkło należy do oryginalnych, pochodzących z wysp Murano.