sposoby na kolki u noworodkówlki u noworodków

Jak poradzić sobie z kolką u noworodków?

Każdy rodzic pragnie jak najlepiej zaopiekować się swoim dzieckiem już od pierwszych dni życia maleństwa. Niemniej jednak jest to trudne i odpowiedzialne zajęcie, szczególnie kiedy dochodzi do sytuacji, w których malec nie czuje się najlepiej. Powodów ku temu może być sporo, jednak w momencie kiedy dziecko płacze i podkurcza nóżki ? to prawdopodobnie jest kolka.

Preparaty na kolki u noworodka

sposoby na kolki u noworodkówJest ona bardzo bolesna dla najmłodszych, dlatego ważna jest właściwa i szybka reakcja. Jak się pozbyć tego utrapienia? Sposobów na złagodzenie objawów kolki, a w konsekwencji pozbycia się problemu jest kilka. Oparte są one na doświadczeniach innych rodziców, a także lekarzy. Warto się z nimi zapoznać, gdyż już między czwartym a szóstym tygodniem życia kolka może zacząć pojawiać się intensywnie. Pierwszym sposobem jest przede wszystkim wzięcie dziecka na ręce, przytulenie go i owinięcie kocykiem. Bliskość dziecka z rodzicem jest bardzo ważna (kojarzy się z przebywaniem w łonie matki), dlatego płacz powinien stopniowo ustępować. Warto również rytmicznie pokołysać dziecko i ponucić mu kołysankę. Innym sposobem na pozbycie się kolki jest ogrzanie brzuszka dziecka ? ciepłym ręcznikiem, kompresami lub podczas kąpieli, masując przy tym brzuch.

sposoby na kolki u noworodkówlki u noworodkówWiele dzieci uspokaja się również, słysząc nietypowe dźwięki, które mogą wydawać mu się znajome ? jest to na przykład szum suszarki, wentylatora lub odkurzacza. Skuteczne sposoby na kolki u noworodków to również podawanie specjalnych preparatów (np. rozkurczowych lub wiatropędnych, jednak po wcześniejszej konsultacji z lekarzem), a także dość nietypowe rozwiązanie, jakim jest ułożenie dziecka na poduszce antykolkowej. Ostatni z wymienionych produktów zapewnia właściwy masaż i ociepla brzuszek dziecka. Należy mieć też na uwadze, że dzieci są wrażliwe na zmianę nastroju rodziców, co może wpływać na ich rozdrażnienie. Warto zatem pozostać spokojnym oraz zniwelować głośne dźwięki w pomieszczeniu. Są to najpopularniejsze z metod wykorzystywanych przez rodziców oraz pediatrów, jednak nie zawsze mogą one się sprawdzić, gdyż każde dziecko jest inne i wymaga indywidualnego podejścia. Czasami sprawdzony sposób, który zawsze przynosił ulgę, może tym razem się nie sprawdzić. W miarę upływu czasu rodzic odnajdzie własną metodę na uśmierzenie bólu u swojego maluszka, gdyż ataki kolki będą pojawiać się prawdopodobnie dosyć często, nawet kilka dni po urodzeniu.

Może zdarzyć się, że płacz dziecka nie oznacza wcale ataku kolki, lecz inny ból. Jeżeli płacz pojawia się często, dziecko budzi się z bólem, ma problemy z zasypianiem lub jest przeziębione, warto skonsultować się z pediatrą, który zdiagnozuje przyczynę bólu i zaleci odpowiednie środki.