leczenie fobii

Jak radzić sobie z fobiami?

Lęk powstaje w odpowiedzi na bodźce i może pełnić pozytywne funkcje. Dzięki temu że bywa traktowany jako ostrzeżenie, chroni przed niebezpiecznymi sytuacjami. Może również mobilizować do działania lub podjęcia zadań, o których niepowodzenie obawia się dana osoba. Jednak nawracający i długo utrzymujący się lęk zaburza prawidłowe funkcjonowanie i stanowi symptom fobii. Phobos z języka greckiego oznacza ?lęk wywołany przez określone sytuacje lub przedmioty zewnętrzne, które obiektywnie nie są niebezpieczne?.

Skuteczne leczenie fobii

leczenie fobiiOsoby dotknięte fobią zazwyczaj zdają sobie sprawę, że źródło ich strachu jest irracjonalne, jednak mimo tego nie są w stanie kontrolować swoich ataków paniki. Kontakt z bodźcem wyzwala w nich niekontrolowany lęk, co sprawia, że nie mogą normalnie funkcjonować. Towarzyszy im również przekonanie, że za wszelką cenę muszą unikać tego, co wyzwala w nich strach. Oprócz objawów psychicznych pojawiają się również fizyczne, wśród których wymienić można problemy z oddychaniem, drżenie mięśni czy przyspieszone bicie serca. Mogą również pojawić się uczucie ucisku lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy, dreszcze czy uderzenia gorąca. Fobie nie zawsze zakłócają prawidłowe funkcjonowanie człowieka, jeśli jednak tak się dzieje, powinien być to sygnał do podjęcia zdecydowanego działania. Terapeuci dysponują szeroką wiedzą na temat niekontrolowanych lęków, dlatego leczenie fobii w Warszawie u dorosłych pacjentów przynosi wymierne skutki. Przede wszystkim należy oswoić się ze swoją fobią, dlatego też warto stopniowo zwielokrotniać momenty, w których ona się ujawnia. Dzięki temu pacjent dowie się, jak radzić sobie z własnymi lekami i kontrolować zaistniałą sytuację, a fobia stopniowo staje się coraz mniej przerażająca. Terapeuci zaznajomią swoich pacjentów również z technikami relaksacyjnymi, które pomogą wyciszyć fizyczne objawy niepokoju.

leczenie fobiiGłębokie oddychanie wyeliminuje napięcia mięśni i zapobiegnie atakom duszności. Dobrym sposobem jest również weryfikowanie negatywnych myśli związanych z fobią. Należy podać wówczas odpowiedzieć sobie na pytanie, czy istnieje jakiś dowód, który przeczy tej myśli i spróbować poszukać rozwiązania, gdyby problem rzeczywiście zaistniał. Jeżeli jednak te sposoby nie zadziałają, pozostaje hipnoza, która oddziałuje na podświadomość pacjenta. Opiera się na treningu zmiany wzorców zachowań, a na jej efekty widoczne są po kilku sesjach. Innym sposobem jest programowanie neurolingwistyczne, które bada, w jaki sposób ludzie kreują swoją rzeczywistość. Polega ono na tworzeniu świadomych połączeń pomiędzy myślami a zachowaniem oraz stosowaniu odpowiedniego słownictwa. Pomaga to w odnalezieniu przyczyny fobii i przyczynia się do zmiany ciągu skojarzeniowego, dzięki czemu negatywny bodziec przestaje być postrzegany jako źródło lęku.

Każdą fobię można skutecznie wyleczyć, co przyczyni się do poprawy jakości życia. Dlatego osoby, które zmagają się z irracjonalnym lękiem przed przedmiotem, sytuacją, obiektem żywym itp., powinny skorzystać z pomocy specjalistów. Pomoże im to poznać przyczynę ich strachu, a dzięki temu oswoić się ze swoją fobią. Ponadto terapeuta dobierze najskuteczniejszy dla pacjenta sposób radzenia sobie z lękiem.