Jak wygląda terapia prowadzona przez psychologa?

Wraz ze wzrostem ludzkiej świadomości dotyczącej życia i mechanizmów społecznych, rośnie zapotrzebowanie na leczenie nie tylko chorób cielesnych, ale również psychicznych. Dolegliwości, które początkowo wydają się nieistotne, w przyszłości mogą zmienić się w poważne choroby psychiczne. Dlatego, jeśli zauważy się u siebie problemy z koncentracją, bezsenność, przewlekle obniżenie nastroju lub lęki, to znak, że czas udać się do psychologa.

Pierwsza wizyta u psychologa

Psycholog to specjalista, którego głównym zadaniem jest pomóc pacjentowi rozwiązać jego problemy oraz zrozumieć istotę własnego życia. Terapia, jaką prowadzą psychologowie, zaczyna się od pewnego stopnia diagnozowania pacjenta. Pierwszym krokiem jest wywiad psychologiczny. Prowadzony on jest w formie krótkiej rozmowy lub odpowiadania na pytania zadane przez specjalistę. Pozwala to ustalić, z jakim problemem pacjent się zgłosił. Jeśli jest to jednak problematyczne, korzysta się z narzędzia, jakimi są testy psychometryczne. Należy dobrać odpowiedni zestandaryzowany test dotyczący konkretnej przypadłości i pozwolić pacjentowi go wypełnić. Na jego podstawie można wiele powiedzieć o badanej osobie. Jednostki wcześniej zdiagnozowane u psychiatry zazwyczaj udają się do specjalisty, jakim jest na przykład psycholog w Gorzowie, w konkretnym celu. Wówczas to psychiatrzy zalecają, na przykład terapię związaną z pozbyciem się agresji lub poradzeniem z konkretną traumą.

Metodę i technikę terapii, psycholog dobiera już indywidualnie do każdej osoby. Próby leczenia, jakie są podjęte, mają na celu pomóc w poradzeniu sobie z danym kłopotem. Za pomocą rozmowy, uczenia wyrażania ekspresji i przerabiania wielokrotnie sytuacji traumatycznych, dochodzi się do momentu, gdzie pacjent samodzielnie radzi sobie z codziennymi problemami i stawia czoła rzeczywistości. W zależności od choroby lub dolegliwości, z jakimi pojawił się pacjent, efektem jest albo pełne wyleczenie, albo samodzielne funkcjonowania w stopniu podstawowym. Czasem do psychologa trafiają osoby, które w wyniku złych doświadczeń lub strachu nie są w stanie nawiązać trwałej relacji z drugim człowiekiem, lub podjąć jakiegoś zobowiązującego kroku wobec drugiej osoby. Terapie prowadzone z nimi całkowicie różnią się od tych przeprowadzanych z jednostkami chorobowymi.

Psycholog jest specjalistą, który zajmuje się szerokim spektrum chorób psychicznych, ale i codziennych problemów, z którymi ludzie sobie nie radzą. Pomaga im samodzielnie podejmować decyzje i radzić z nowymi doświadczeniami. To usamodzielnienie pacjenta jest najwyższym celem każdego specjalisty.