koszulka merynos

Jakie właściwości ma wełna z merynosów?

Pozyskiwany materiał z rasy owiec merynos doskonale nadaje się do przemysłu odzieżowego. Wśród tego przemysłu zastosowanie ma praktycznie do wszystkich typów ubrań ? do bielizny termoaktywnej, koszulek, bluz czy spodni. Taka baza do przemysłu odzieżowego zawiera wiele zalet, które wynikają z jej niecodziennych właściwości.

Koszulka z wełny

koszulka merynosTakie właściwości wełny pozyskiwanej z owiec merynos wynika z jej hydroskopijności, która jest w stanie pobierać wilgoć w chłodne lub deszczowe dni a następnie ją wydalać. Gospodarka wodna i oddychanie w strukturze wełny kontrolowana jest dzięki różnicy w zawartości wilgoci z powietrza, która znajduje się między ubraniami, a ciałem oraz zawartością wilgoci samego surowca. Oddychanie ubrań z tego materiału wynika z równowagi, jaka jest zachowywana między poziomem wilgoci w wełnie a między tej w powietrzu. Jeśli chodzi o wełnę merynos – koszulka dla dorosłych czy inne rodzaje odzieży sportowej, to absorbuje ona i przepuszcza wilgoć z ciała lub z ubrań na przykład podczas ćwiczeń. Kiedy ciało podczas wysiłku fizycznego się rozgrzewa i wydobywa się z niego wilgoć w postaci pary wodnej, to zostanie ona absorbowana przez odzież z wełny merinos. Następnie zostaje wydalana na zewnętrzne środowisko w celu uwolnienia pary jednocześnie zapewniając suche ubrania i komfortowe użytkowanie przez sportowców podczas uprawiania wielu aktywności fizycznych.

koszulka merynosTen surowiec jest w stanie pochłonąć nawet do 40% wilgoci według swojej masy, aby zapewnić suchość ubrań. Poza wymianą gospodarki wodnej i oddychaniu wełny istnieje termoregulacja, która polega na chłodzeniu w okresie letnim, a na grzaniu w zimowym. Ciepło wynika z sorpcji surowca, który przyczepia do swoich molekuł białkowych będących podstawowym budulcem struktury – molekuły wody. Kiedy wełna pochłania wilgoć ? ujemnie naładowane atomy tlenu w cząsteczkach wody automatycznie są przyciągane przez dodatnio naładowane ? jest to kowalencyjne spolaryzowane wiązanie. Zimą jednak ? między atomami powstaje energia, która daje ciepło i je podtrzymuje w chłodne dni. Struktura tego materiału jest uwielbiana przez osoby aktywne fizyczne głównie ze względu na przepuszczanie powietrza przez odzież podczas wysiłku i absorbowanie wilgoci w postaci potu.

Kupując odzież lub bieliznę termoaktywną, której głównym składnikiem jest wełna Merinos – nie trzeba martwić się, że zewnętrzną temperaturę powietrza. Taka odzież będzie dopasowywać się do temperatur i sprawiać, że skóra będzie ogrzana lub ochłodzona i będzie w prawidłowy sposób oddychała.