kardiologia

Kardiologia i występujące podspecjalizacje

Kardiologia stanowi dziedzinę medycyny ściśle związaną z chorobami serca i naczyń krwionośnych. Zalicza się tu pierwotne, oraz nabyte wady narządów. Z roku na rok pacjentów z problemami serca niestety przybywa, stąd stałe zapotrzebowanie na dobrych, wyszkolonych w swojej dziedzinie kardiologów. Czym zajmuje się ten lekarz?

Jakie są podspecjalizacje w tej dziedzinie?

kardiolog Praca kardiologa polega na diagnozowaniu, badaniu oraz wprowadzaniu skutecznych metod leczniczych związanych z sercem i układem sercowo-naczyniowym. Opiekuje się on również pacjentami kardiologicznymi w trakcie leczenia, jak i po. Doświadczony kardiolog, zajmuje się wszystkimi schorzeniami takimi jak: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność serca, dusznica bolesna, zaburzenia rytmu serca, wrodzone wady serca, a także zapalenie serca mięśniowego. W ramach kardiologii występują również podspecjalizacje np. kardiologia dziecięca. Specjalnością tego lekarza jest profilaktyka, leczenie i diagnozowanie chorób u najmłodszych pacjentów do 18 roku życia. Wyróżnić można również hipertensjologie, to specjalista, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego. Jest jeszcze kardiologia chirurgiczna, która zajmuje się pacjentami operacyjnymi, takimi jak np.: przeszczep serca, wstawienie rozruszników czy by-passów. Natomiast nieoperacyjne metody terapii schorzeń serca i naczyń krwionośnych takie jak, np. cewnikowanie wykonuje kardiologia nieinwazyjna.

kardiologia Z pomocy kardiologów warto korzystać regularnie i badać się profilaktycznie raz na kilka lat. Do wizyty u tego specjalisty powinny zachęcić nas takie skłonności jak: duszność, zadyszka, niezdolność do wykonywania większego wysiłku, czy też zmęczenie. To mogą być objawy, które sugerują na chorobę wieńcową, arytmię czy niewydolność serca. Powinno również zwracać się uwagę na uczucie kołatania czy nierówne bicie serca. Warto codziennie mierzyć sobie puls, w szczególności gdy osoba ma już skończone 50 lat i jej organizm jest bardziej podatny na różne kardiologiczne choroby. Do specjalisty w tej dziedzinie chorób można dostać się na NFZ, jednak czas, jaki trzeba oczekiwać na wizytę wynosi do roku. Warto udać się więc prywatnie, cena za taką wizytę waha się w granicach od 200 do 350 złotych. Lecz jak to się mówi, najważniejsze jest zdrowie. Nie lekceważmy więc żadnych objawów i dolegliwości.

Podsumowując kardiologia zajmuje się naszym sercem. Aby było w pełni zdrowe, warto jest o nie zadbać. Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów. Warto więc zadbać o regularne wykonywanie badań profilaktycznych i wizyty u kardiologa.