Zatroskana dziewczynka

Kiedy psychoterapia dla dzieci przynosi efekty?

Jednym z powodów, dla których rodzice lub opiekunowie kierują się z dzieckiem do gabinetu specjalisty, są problemy szkolne. Zwykle rozwój negatywnych zdarzeń poprzedza obniżony nastrój, nagła i nieracjonalna zmiana zachowań, a także wybuchy agresji lub apatia. Szybkie dostrzeżenie niepokojących sygnałów może okazać się kluczowe dla ostatecznego poradzenia sobie z trudną sytuacją. Podjęcie psychoterapii u osób szczególnie młodych musi jednak poprzedzić szereg konsultacji. Zwykle jest to bowiem proces długotrwały i pracochłonny (zarówno dla terapeuty, jak i dla dziecka).

Co wpływa na powodzenie psychoterapii dla dzieci?

Terapia dziecka to pomoc ukierunkowana na uwolnienie go od cierpienia oraz zapewnienie właściwego wsparcia w trudniejszychZałamane dziecko momentach życia lub w obliczu zastanej sytuacji życiowej. Po stronie terapeuty oraz poradni leży zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa, a także miłej atmosfery w czasie spotkań. Właśnie z tego powodu większość psychologów dziecięcych korzysta z metody łączenia terapii z zabawą. Miejsce prowadzenia zajęć powinno być dostosowane do potrzeb dziecka ? dobrym rozwiązaniem są ciekawe zabawki, planszowe lub komputerowe gry terapeutyczne, a także projektor. Często dużą rolę odgrywa też wystrój wnętrza. Pastelowe barwy, obecność roślin i delikatne dekoracje sprawiają, że dziecko czuje domowy i przytulny nastrój już od momentu wejścia do gabinetu.

Zatroskana dziewczynkaOczywiście, największe aglomeracje w Polsce oferują najszerszy wybór poradni zapewniających wsparcie psychologiczne najmłodszym pacjentom.  Jeśli więc obiektem poszukiwań jest zorganizowana w tego typu otoczeniu psychoterapia dla dzieci Ursynów wyróżnia się sporą liczbą przyjaznych dziecku gabinetów. To tam działają najbardziej doświadczeni w prowadzeniu zajęć i terapii dziecięcej specjaliści, którzy wciąż podnoszą swoje kwalifikacje. O finalnym sukcesie podjętej terapii decyduje także stopień motywacji uczestnika spotkań. Gabinet powinien kojarzyć się dziecku z miłym miejscem, które warto odwiedzać, ponieważ po każdej wizycie osiąga ono odpowiedni poziom uspokojenia i wewnętrznego bezpieczeństwa. Młody pacjent musi też mieć świadomość, że przekazywane terapeucie informacje pozostają tajne. Dzięki temu ma on zapewnione optymalne warunki do zwierzeń, co również wpływa korzystnie na efektywność terapii.

Po poradę do gabinetów specjalistycznych zgłaszają się zwykle rodzice, którzy dostrzegają nasilający się problem lub całą ich serię. Zwykle nie potrafią oni udzielić dziecku odpowiedniej formy pomocy ani wparcia na dalszych etapach rozwoju. Najważniejszym czynnikiem, który często determinuje postępy w terapii, jest nastawienie dziecka oraz jego opiekunów. O wiele łatwiej wprowadzić zmiany wtedy, kiedy obie strony ze sobą współpracują, a wizyta w gabinecie nie kojarzy się jedynie z przykrym obowiązkiem.