Koncentrując się na dziecku

Spoglądając na rumiane policzki naszego nowo narodzonego dziecka, gładząc jego drobne paluszki, próbujemy odczytać z błysku jego oczu przyszłość, która je czeka. Zdajemy sobie sprawę, że może zostać kim tylko zapragnie, ale to w naszych rękach jest prawidłowy rozwój i start w kolejne etapy życia.

Czego potrzebuje brzdąc?

W trakcie wczesnych faz rozwoju umysłowego dziecka, należy być niewiarygodnie uważnym. Dziecko uczy się poprzez obserwację: wielu czynności jest w stanie nauczyć się samodzielnie, przyglądając się otoczeniu. Jednak w większości przypadków, przykład będzie brać od rodziców. Największą rolę w pierwszych latach życia dziecka odgrywa matka: w ciągu swojego życia to ją, maluch zdążył poznać wszystkimi pięcioma zmysłami, a teraz, kiedy zaczynają się one rozwijać, rodzicielka wciąż jest przy nim i poświęca mu swój czas.

Od początku życia dziecka należy monitorować jego postępy merytoryczne i dokładać wszelkich starań, nie zaniedbać procesu poznawczego. Niektóre ważne momenty łatwo przeoczyć, jeżeli pozostawi się naukę dziecka własnemu biegowi, dlatego warto brać czynny udział w zdobywaniu życiowego doświadczenia naszej latorośli. Pierwsze miesiące życia dziecka opierają się przede wszystkim na rozwoju fizycznym: nasze pociechy ćwiczą koordynację wzrokowo- ruchową, wzmacniają się jego mięśnie, stawy i kości- rozpoczyna się etap raczkowania, a także samodzielne stawianie kroków.

Nasze dziecko jest w stanie chwytać i utrzymać w dłoni drobniejsze przedmioty, przekłada je z ręki do ręki, a także potrafi rozpoznawać niektóre bodźce oraz wyrażać emocje. Możemy zauważyć, że coraz łatwiej przychodzi mu wypowiadanie krótkich pojedynczych słów, z czasem zacznie uzupełniać swój zasób słownictwa o nowo poznane wyrazy, oraz wplatać własne, często wymyślone, tworząc krótkie zdania, w których zasygnalizuje swoje potrzeby.

Ćwicząc zabawę

Właśnie do sytuacji tego typu warto dążyć. Im szybciej nasze dziecko posiądzie zdolność mówienia, tym łatwiejsze mogą okazać się kolejne etapy wychowawcze. Mimo to, ważne jest, aby nie przekroczyć cienkiej granicy, jaka oddziela chęć motywacji od presji i nacisku wywieranego na niestabilny jeszcze umysł małego dziecka. Według wielu badaczy nauka, która przynosi największe efekty to ta, która dziecku w ogóle nie kojarzy się z wymagającymi zadaniami. Najbardziej sprawdzonym sposobem na naukę dziecka, są różnego rodzaju gry i zabawy.

Nawet najprostsze z nich, potrafią pobudzić szare komórki dziecka i utkwić w jego umyśle. Regularne powtarzanie (z przerwami i umiarem) i cierpliwość rodziców sprawi, że po pewnym czasie dziecko z własnej inicjatywy zacznie wykorzystywać pobraną wiedzę. Dziecko jeszcze w łonie matki reaguje na dźwięki, a więc najprostsze ćwiczenia dla dzieci wzbogacające ich zasoby leksykalne i utrwalające znaczenie poszczególnych słów to przede wszystkim wierszyki, rymowanki i kołysanki. Z czasem nasza pociecha nauczy się swobodnie operować podstawowym zestawem słownym, zacznie zadawać pytania, a nasze zadanie dot. dbania o rozwój dziecka wejdzie na wyższy poziom.

Nasza pociecha w wieku około 2 lat umie już nie tylko sformułować prostą wypowiedź: potrafi rysować, wznieść budowlę niewielkich rozmiarów, rozróżnić poszczególne przedmioty czy skupić swoją uwagę na czytanej bajce. To dobry moment, aby zacząć rozwijać zainteresowania dziecka.Poszukując tego, co na koncentrację i pamięć dla dziecka będzie miało największy wpływ nie rozpędzajmy się zbyt szybko. Czasami najwartościowsze rzeczy mogą być w zasięgu ręki.

Idealne ćwiczenia na koncentrację dla dzieci to proste zabawy np. odgadnięcie na podstawie dotyku, jaki przedmiot znajduje się w worku, wskazywanie brakujących elementów czy dopasowywanie liter do przedmiotu (dla dzieci ćwiczących alfabet). Gry na pamięć i koncentrację dla dzieci mogą być również prowadzone w grupie. Dzięki temu, dziecko nabywa umiejętności społeczne. Przykładowe zabawy to kalambury lub tzw. król kasztanów (gra polega na uzbieraniu określonej ilości kasztanów z zawiązanymi oczyma).

Podsumowanie

Świetną inwestycją w rozwój intelektualny naszego dziecka są gry planszowe na koncentracje. Ofert dostępnych na rynku jest naprawdę wiele, jednak my jesteśmy skłonni polecić gry tj. memo, skojarzenia czy tzw. bystre oczko: dbają one nie tylko o kształtowanie młodego umysłu, ale i o zapewnienie dobrej zabawy.