Lniane menu

Na pewno znajdzie się grono osób, które po otrzymaniu informacji o dobroczynnych skutkach tej diety z pobłażliwym uśmiechem postuka się po czole: jak to, dieta na oleju? Jednak, co się stanie jeśli ich pewność siebie zostanie zachwiana? Otóż tak: jest jedna rzecz, która pomaga pożegnać zbędne kilogramy i poprawić swoje zdrowie.

Jadłospis z pierwszego tłoczenia

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zadajemy sobie z pewnością pytania o olej lniany jaki wybrać i jak go stosować. Aby nie narażać naszego zdrowia i budżetu, najlepiej wybrać to, zaspokoi nasze potrzeby, oraz będzie adekwatne jakością do ceny. Przed zakupem powinniśmy sugerować się nie opakowaniem, a składem chemicznym. Olej, który chcemy wprowadzić do naszej diety musi być przede wszystkim pełnowartościowy. Najbardziej pożądany jest ten, w którego składzie przeważa kwas alfa linolenowy, tak zwany Omega 3. Jest to kwas, wysoko nienasycony, którego organizm bardzo potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, jednak nie jest w stanie samodzielnie go wytworzyć.

Zawartość kwasu linolenowego powinna wynosić około 50%, linolowego (Omega 6) 15%, oleinowego 17%, natomiast pozostałe kwasy tłuszczowe to skala bliska 10%. Aby olej lniany nie stracił swoich zdrowotnych właściwości, tłoczony jest na zimno. Temperatura ma na niego wpływ przez cały jego okres spożycia. Należy przechowywać go w szczelnie zamkniętej butelce, w ciemnym i chłodnym miejscu, którego temperatura nie przekracza 10oC. Po otwarciu najlepiej przechowywać go w lodówce nie dłużej niż trzy miesiące. Olej lniany nie powinien mieć kontaktu z jakimkolwiek ciepłem: kwasy zaczną utleniać się w wyniku reakcji chemicznej, a sama substancja stanie się toksyczna.

Dobrze naoliwiona dieta

Olej lniany posiada wiele właściwości leczniczych. Ze względu na zawartość hormonów, zbliżonych budową do ludzkich endorfin, jest w stanie ustabilizować poziom tego hormonu u kobiet, wpływa to między innymi na bezpłodność, lub zaburzenia związane z menopauzą. Wspomaga układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy poprawiając dotlenienie organizmu. Jest w stanie poprawić lub cofnąć objawy choroby nowotworowej.

Stosowany jest w medycynie naturalnej również jako wsparcie dla układu trawiennego w walce z nadwagą i otyłością. Olej lniany na odchudzanie jest wspaniałym, mało inwazyjnym sposobem: poprawia metabolizm i wspiera układ trawienia. Pobudza organizm do detoksykacji, jednak przy zachowaniu odpowiednich norm, oczyszczanie nie będzie przebiegać drastycznie i w sposób szkodliwy dla organizmu. Kwasy zawarte w oleju lnianym przekształcają dostarczone składniki w energię. W połączeniu z odpowiednimi ćwiczeniami wspomagają rozwój mięśni, niwelując przy tym tkankę tłuszczową. Wielu użytkowników przestawiając się na olej lniany jak go spożywać uczy się dopiero metodą prób i błędów. Lepiej jednak z zasadami jego dawkowania i sposobów podania zapoznać się już wcześniej- oszczędzi to nasz czas.

Naturalny olej lniany należy spożywać w określonych porcjach. Regularne przekraczanie norm może skutkować efektem odwrotnym do zamierzonego. Olej możemy przyjmować na czczo w postaci płynnej (ok. jednej łyżki stołowej), lub kapsułek (według zaleceń podanych na opakowaniu), a także w posiłkach: sałatkach, surówkach, połączony z produktem zawierającym białko (np. jogurt naturalny, twaróg) czy jako dodatek do zimnych dań.

Należy jednak wciąż pamiętać, aby olej nie miał styczności z ciepłem: traci on wówczas swoje właściwości. Zaobserwowano, że u osób, które zdecydowały się na olej lniany dieta przynosi efekty już po kilku dniach. W organizmie zachodzą wyraźne zmiany: obniża się poziom złego cholesterolu, kwasy oczyszczają i odtłuszczają wątrobę, co poprawia jakość trawienia, zmniejsza się apetyt na słodycze, a ze względu na zawartość zdrowych tłuszczy, łatwo przyswajalnych przez organizm, nie powstają zaparcia (następuje detoksykacja układu pokarmowego). W widoczny sposób poprawia się wygląd skóry, paznokci oraz włosów.

Olej lniany jest podstawą w diecie opracowanej przez niemiecką badaczkę doktor Johannę Budwig. Początkowo, wprowadziła ją ona jako rodzaj terapii u osób chorych na nowotwór. Dieta przyniosła zdumiewające efekty, co rozsławiło ją na cały świat. Dieta z zawartością oleju lnianego polecana jest jednak nie tylko na choroby już istniejące. Jest świetnym środkiem zapobiegawczym.