Łysienie androgenowe u mężczyzn

Łysienie androgenowe dotyka najczęściej mężczyzn. To najpowszechniejszej diagnozowany typ łysienia. Dotyka co trzeciego pacjenta płci męskiej między 25. a 40. rokiem życia. W typ przypadku za wypadanie włosów odpowiadają hormony, choć to nie jedyna przyczyna tego problemu. W jaki sposób leczy się łysienie androgenowe?

Specyfika łysienia męskiego

leczenie łysienia androgenowego W teorii łysienie nie jest problemem natury medycznej. Nie zagraża życiu, nie musi też być leczony. W praktyce jednak wielu mężczyzn zgłasza się po pomoc do specjalisty dlatego, że utrata włosów to dla nich spory kłopot. Mocno obniża samoocenę, przyczynia się do zmniejszenia atrakcyjności, co z kolei ma wpływ na kontakty interpersonalne. A to już przekłada się na zdrowie psychiczne, mające fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. Łysienie androgenowe wymaga zatem terapii. Co ciekawe, nie jest to schorzenie nowe, jednak do dziś nie udało się poznać przyczyn leżących u podstaw tego problemu. Z całą pewnością przyczynia się do jego rozwoju genetyka (prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu utraty włosów jest wyższe u mężczyzn, w rodzinie których występowało łysienie, zwłaszcza jeśli dotyczyło krewnych I i II stopnia). Druga, równie ważna przyczyna łysienia androgenowego, ma związek z układem hormonalnym.

leczenie łysienia androgenowego U pacjentów wyniki pokazują zwiększone stężenie androgenów, zwłaszcza testosteronu i jego aktywnego metabolitu dihydroepitestosteronu. Powodują one, że włosy bujnie rosną na twarzy i w okolicy narządów płciowych, jednak zahamowany zostaje ich porost na skórze głowy. Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn należy rozpocząć od wykonania diagnostyki. Stosowanie różnego rodzaju preparatów na własną rękę najczęściej nic nie daje, a jedynie pochłania znaczną cześć budżetu. Warto zgłosić się do trychologa, który w swoim gabinecie ma sprzęt niezbędny do wykonania trichogramu. Jest to badanie, które pozwala na ocenę korzeni włosów. Istotne dla terapii jest też badanie hormonalne. Po analizie wyników, lekarz może zdecydować o zastosowaniu leczenia miejscowego (maści, kremy) lub farmakologicznego. W określonych przypadkach możliwe jest przeprowadzenie zabiegu przeszczepienia włosów. Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn wymaga czasu.

Powinno być też przeprowadzone pod okiem specjalisty. Stosowanie odżywek, szamponów czy różnego rodzaju ampułek nie zawsze da oczekiwane efekty, co może jedynie pogłębić frustrację związaną z utratą włosów. Zdecydowanie lepiej jest od razu udać się do trychologa i rozpocząć specjalistyczną terapię.