Na czym polega fachowa opieka nad osobami starszymi?

Niemieckie społeczeństwo jest coraz starsze, przez co rośnie zapotrzebowanie na zawód opiekunki osób starszych. Nie każdy nadaje się do tej pracy, ponieważ jest wymagająca i stawia przed pracownikiem wiele wyzwań. Osoba, która postanowi zdobyć kwalifikacje w tym zawodzie, powinna być przygotowana nie tylko na pomoc w codziennych czynnościach, ale i w aspektach zdrowotnych.

Opiekunka osób starszych

Praca opiekunki osób starszych nie jest zbyt atrakcyjna dla niemieckich obywatelek, dlatego bardzo chętnie stanowisko to zajmowane jest przez obcokrajowców. Polki coraz częściej decydują się na wyjazd z własnego kraju, by podjąć lepszą pracę za zachodnią granicą, gdzie czeka na nie dużo lepsza płaca. Warunki pracy z roku na roku ulegają poprawie, przez rosnącą świadomość na temat tego zawodu, dlatego też wydaje on się jeszcze bardziej atrakcyjny. Należy pamiętać o tym, że do takiej pracy nie nadaje się każdy. Fachowa opieka nad starszymi osobami w Niemczech wymaga wielu poświęceń i ma określone wymogi. Przede wszystkim trzeba wyjechać z kraju, rozstając się ze swoimi najbliższymi. Warto byłoby znać język, choć w stopniu komunikatywnym, by móc porozumieć się z podopiecznym. Osoby starsze zwykle są osamotnione, dlatego swobodna rozmowa sprawi, że będą one w lepszym humorze i nawiąże się między nimi a opiekunem zaufanie, a to tylko wpłynie na komfort pracy. Opiekunka powinna być również cierpliwa i empatyczna. Musi być także wyrozumiała i zawsze mieć na uwadze to, że ma do czynienia z osobą starszą i chorą.

Płaca w Niemczech jest zdecydowanie wyższa niż w Polsce. Wiele osób decyduje się na pracę poza granicami właśnie z tego względu. Mogą zarobić tam do 2,5 tysiąca euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ponad 11 tysięcy miesięcznie. Oczywiście zarobki zależą od regionu, w którym opiekunka przebywa oraz od jej kwalifikacji, choć zwykle Polki je już posiadają. Są byłymi pielęgniarkami lub pracowały już przy opiece nad seniorami, dlatego mają kwalifikacje, by zajmować się osobami leżącymi lub z chorobami przewlekłymi. Przez fachowe przygotowanie Polki są bardzo doceniane na niemieckim rynku pracy i nie mają problemu ze znalezieniem ofert. Zawód opiekunki nad osobami starszymi to trudna praca, do której nie nadaje się każdy. Trzeba przede wszystkim posiadać odpowiednie doświadczenie, które dopuści do wykonywania zawodu. Jest to jednak praca, która daje sporą satysfakcję i pozwala poznać osoby starsze od zupełnie innej strony. Wyjeżdżając za granicę, na pewno trzeba wziąć pod uwagę to, że oprócz kwalifikacji ważny jest też język oraz podejście do człowieka.

Po więcej na ten temat zapraszamy na www.anahitcare.com.