olej z lnu

Olej lniany – dobry dla sportowców

Dobry sportowiec dba o swoją kondycję fizyczną, ale też o zdrowie. Podstawą zdrowego trybu życia jest odpowiednio dobrana dieta. Powinna być wyważona i dostosowana do aktywności, jaką codziennie uprawia dana osoba. Tłuszcze są składnikami, które muszą znaleźć się w każdej zbilansowanej diecie.

Źródłem dobrych tłuszczów jest między innymi olej lniany

olej spożywczyTłoczony na zimno jest bogactwem minerałów i witamin. Idealnie nadaje się do diety sportowca. Tłuszcze w diecie są bardzo ważne, ponieważ to właśnie one ułatwiają wchłanianie wielu, niezbędnych do codziennego funkcjonowania witamin. W składzie niektórych olei można znaleźć nienasycone kwasy tłuszczowe, które są ważne dla ludzkiego organizmu. Człowiek nie jest w stanie sam wytworzyć tych substancji, dlatego konieczne jest ich dostarczanie. Szczególnie istotną rolę odgrywają kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6. Dla osób aktywnych fizycznie ważne są zwłaszcza omega 3, ponieważ to one są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do mięśni, wspomagają regenerację i mają pozytywny wpływ na kondycję i wytrzymałość. Jednym z produktów, który powinien znaleźć się w szafie każdej aktywnej osoby jest certyfikowany olej lniany dla sportowców. W oleju lnianym znajdują się witamina E, witaminy z grupy B, błonnik, kwas foliowy i wspomniane już nienasycone kwasy tłuszczowe – omega 6 i szczególnie ważne dla atletów, omega 3.

olej z lnu Olej wykazuje także działanie przyspieszające metabolizm. Dzięki czemu jest idealny dla osób, które chcą utrzymać formę. Ważne jest by olej lniany dla sportowca tłoczony był na zimno. Tak wytworzony olej, który pochodzi z wysokiej jakości lnu, z ekologicznej uprawy może mieć działanie prozdrowotne. To właśnie metoda tłoczenia na zimno sprawia, że zachowane zostają drogocenne właściwości ziaren rośliny. Ważne jest pochodzenie danego produktu. Dobrą opcją jest zakup oleju od sprawdzonych przedsiębiorców. Zalecane jest stosowanie oleju na zimno, podgrzanie go może spowodować utratę dobry właściwości. Warto dodać go do sałatki, kanapek, twarogu. Można też po prostu pić olej. Produkt powinien znajdować się w ciemnej butelce, która chroni płyn przed działaniami promieni słonecznych. Należy przechowywać go w chłodnym, zacienionym miejscu. Polecane jest trzymanie go w lodówce.

Olej jest ważnym składnikiem w diecie każdego, w szczególnie w diecie atlety. Lniany, tłoczony na zimno olej to bardzo dobry wybór, który może być idealnym dopełnieniem dobrze zbilansowanej diety sportowca. Wspomaga przemianę materii, regenerację po wysiłku i pozytywnie działa na utrzymanie kondycji. Ważne jest pochodzenie oleju i to, by przechowywać go we właściwych warunkach.