wielokwiatowy miód naturalny

Prozdrowotne właściwości miodów wielokwiatowych

Miód pszczeli jest naturalnym produktem spożywczym, który towarzyszy ludzkości od tysiącleci. Zarówno jego właściwości lecznicze, jak i wysoka zawartość wartościowych składników odżywczych są nam powszechnie znane. W zależności od surowca służącemu pszczołom do produkcji miodu wyróżniamy miody nektarowe, czyli kwiatowe oraz miody spadziowe, które pszczoły pozyskują z drzew. Każdy osobny region charakteryzuje się indywidualnym występowaniem różnych roślin miododajnych.

Zdrowy i smaczny miód

wielokwiatowy miód naturalnyStąd w Polsce najbardziej popularny miód pszczeli, to miód lipowy, gryczany, rzepakowy oraz wielokwiatowy. W zależności od spadzi lub nektaru każdy poszczególny miód posiada nieco inną zawartość składników odżywczych. Miód rzepakowy na przykład stanowi doskonały zamiennik cukru ze względu na wysoką zawartość glukozy, fruktozy oraz innych cukrów prostych. Skutecznie niweluje uczucie zmęczenia, dostarcza mnóstwo energii. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi dolegliwości żołądkowe, a także warto go stosować zapobiegawczo przy chorobach układu krążenia. Jeśli natomiast zależy nam na naturalnym antybiotyku, to pod tym względem na tle innych miodów odznacza się miód gryczany. Poza tym słynie on z bardzo wysokiej zawartości żelaza i magnezu, zatem może nam pomóc na przykład w walce z anemią. Wspomaga także pracę wątroby, działając oczyszczająco na nasz organizm. Z kolei miód lipowy kojąco działa na układ nerwowy. Pozytywnie wpływa na koncentrację, łagodzi stany napięcia nerwowego, redukuje problemy związane z bezsennością. Można go stosować podczas choroby, aby obniżyć gorączkę. Świetnie sprawdza się on jako środek antybakteryjny i przeciwgrzybiczy. W sytuacji, kiedy zmagamy się z katarem siennym, astmą alergiczną, czy innymi chorobami dróg oddechowych wywołanymi kontaktem z alergenem, warto wtedy sięgnąć po zdrowy wielokwiatowy miód naturalny.

wielokwiatowy miód naturalnyMnogość różnych gatunków roślin, z których jest on zrobiony, może stanowić doskonałą ?szczepionkę? na naszą alergię. Miód wielokwiatowy można również stosować zewnętrznie na skórę. Wspomaga gojenie się ran, odkaża, a także ujędrnia skórę, nawilża i pomaga w zwalczaniu trądziku. Ze względu na bardzo wysoką zawartość witamin, minerałów i mikroelementów warto go stosować regularnie, aby utrzymać organizm w zdrowiu i wzmocnić układ immunologiczny. Prozdrowotne działanie miodu pszczelego nie ulega wątpliwości, a liczne badania naukowe potwierdzają to na każdym kroku.

To nie tylko wyśmienity produkt spożywczy, ale także naturalny kosmetyk i niemal obowiązkowy element każdej domowej apteczki. Miód pszczeli jest co prawda bardziej kosztowny od swoich syntetycznych zamienników, ale za to bez porównania zdrowszy, a przecież na zdrowiu nie należy oszczędzać.