opieka starszej osoby

Rodzaje opieki nad osobami starszymi

Osoby starsze często mają problem z wykonywaniem codziennych obowiązków. Nie mają siły dźwigać zakupów, szorować podłogi, czy nawet ugotować sobie porządnego obiadu. Do tego dochodzą różne schorzenia, konieczność przyjmowania zastrzyków, czy chodzenia na rehabilitację. Nie zawsze rodzina jest w stanie zaopiekować się seniorem ? czasem mieszka daleko, czasem dużo pracuje, bądź po prostu nie zna się na medycynie.

Co wtedy, jakie są rodzaje opieki?

opieka nad starszą osobą Rozwiązaniem problemu jest zapewnienie osobie starszej profesjonalnej opieki. Doświadczona opiekunka zajmie się seniorem w domu, zabierze go do przychodni, jeśli ma doświadczenie pielęgniarskie może także podawać leki. Jakie rodzaje opieki są dostępne i którą warto wybrać? Może to być godzinowa opieka domowa nad osobami starszymi w Warszawie, opieka dzienna/nocna, bądź opieka z zamieszkaniem. Opieka na godziny przydaje się wtedy kiedy senior jest względnie sprawny i może żyć samodzielnie, jednak potrzebuje pomocy w zakupach, z dojściem do lekarza, czy z posprzątaniem domu. Wtedy opiekunka zajmuje się głównie pracami porządkowymi, gotowaniem, czy transportem. Może przyjść na godzinę lub dłużej. Opieka dzienna lub nocna jest dobra wtedy, kiedy senior wymaga dużej ilości opieki i stałego wsparcia. Wtedy opiekunka przychodzi zazwyczaj na kilka godzin, około 6-8.

opieka starszej osoby W tym czasie stale jest z seniorem. Pomaga mu we wszystkich czynnościach, w tym z ubieraniem się czy myciem. Z kolei opieka z zamieszkaniem jest całodobowa. Wtedy opiekunka zajmuje się chorym cały czas. To opcja dla seniorów na wózkach, przewlekle chorych, chorych leżących, którzy nie mogą mieszkać sami. Wiadomo, że w tym wypadku niezbędne jest posiadanie dodatkowego pokoju, w którym może mieszkać opiekunka. Musi być w pełni wyposażony, mieć szafę na rzeczy, łóżko i tak dalej. To też najdroższy rodzaj opieki, bo opiekunka zatrudniona jest na pełen etat. Może to wynosić nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie, zatem nie jest to mała kwota. Jeśli ktoś nie ma do tego warunków, a nadal potrzebuje dużego wsparcia to powinien zdecydować się na opiekę dzienną lub nocną. Jak widać jest wiele opcji jeśli chodzi o opiekę nad seniorem.

Doświadczona opiekunka pomoże w codziennych sprawunkach, jak i wtedy, kiedy osoba starsza jest poważnie chora i wymaga stałego leczenia. Można zdecydować się na opiekę godzinną, dobową czy z zamieszkaniem. Wszystko zależy od kondycji seniora, jak również od warunków mieszkaniowych oraz finansów rodziny. Zawsze trzeba dobrze wszystko przemyśleć, przed podjęciem decyzji.