Sok z noni i jego właściwości

Noni jest rośliną, która nazywana jest także morwą indyjską. Jak się okazuje, jej działania są wysoce prozdrowotne, jednak należy także pamiętać o tym, że w zbyt dużych dawkach może okazać się szkodliwa. Już od dawna doceniają ją mieszkańcy Polinezji, którzy nazywają noni ?aspiryną przyszłości?. Niestety trzeba obecnie uważać, ponieważ producenci soków, które się z niej wykonuje, wykorzystują marketing do własnych potrzeb, wmawiając, że morwa indyjska jest swego rodzaju lekiem na wszystko.

Zalety soku z noni

zdrowe noniJak zostało wcześniej wspomniane, noni jest rośliną występującą w rejonach Indii oraz Polinezji, a co za tym idzie, w Azji. Wykazuje wiele działań prozdrowotnych, jednak należy pamiętać o jej rozważnym stosowaniu, ponieważ zbyt duże dawkowanie może zaszkodzić zdrowiu człowieka, zamiast mu pomagać. Jak się okazuje, w polinezyjskiej medycynie ludowej wykorzystywane są niemalże wszystkie części wcześniej wspomnianej rośliny. Szczególne jednak okazują się owoce posiadane przez zdrowe noni. Jednak na ogół najczęściej z owoców tych wyciska się sok. Niegdyś grupa badaczy pochodzących z Hawajów spowodowała u myszy nowotwory, by móc później przeprowadzić eksperymenty związane ze skutecznością noni w walce z rakiem. Część z wcześniej wspomnianych zwierząt miała zaaplikowane zastrzyki w brzuch z wcześniej wymienionym sokiem.

noniJak się okazuje, przeżyły one dwukrotnie dłużej aniżeli myszy, którym nie podano lekarstwa. Inna grupa naukowców odkryła, że zdrowe noni może hamować przemianę komórek zdrowych w nowotworowe. Odkryte zostało także inne wyjątkowo ciekawe zastosowanie noni. Według badań przeprowadzonych w 2012 roku stwierdzono, że zdrowe noni może hamować utlenianie tak zwanego ?złego? cholesterolu, a co za tym idzie, pomaga w walce z miażdżycą. Badanie to wykonano na grupie palaczy, którzy przez 30 dni pili porcję soku. Oczywiście efekt okazał się pozytywny. Innym zastosowaniem, jakim charakteryzuje się zdrowe noni jest pozytywne działanie na układ pokarmowy – w szczególności na żołądek, a także jelita. Są za to odpowiedzialne między innymi antrachinony oraz triterpeny. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o odpowiednim dawkowaniu.

Maksymalna porcja soku to jedynie 40 mililitrów. Nie należy jej pod żadnym pozorem przekraczać! Jak się okazuje, sok z owoców noni jest wyjątkowo prozdrowotny dla człowieka. Należy jednak pamiętać o rozsądnym dawkowaniu, ponieważ przedawkowanie tego specyfiku może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. W zdrowy sok można zaopatrzyć się w wielu różnych miejscach, jednak należy pamiętać o ryzykownym marketingu, który jest stosowany w wielu miejscach – zdrowe noni nie zawsze może okazać się korzystne w każdej sytuacji, dla każdej osoby.