urządzenie do mierzenia tętna płodu

Urządzenia badające serce płodu

Kiedy kobieta jest w ciąży, zależy jej na tym, aby nic nie zagrażało życiu i zdrowiu jej dziecka. Często obserwuje swój organizm, jak reaguje – czy to na zmiany samopoczucia, zmienność apetytu czy obciążenia kręgosłupa i stawów. Odwiedza również regularnie lekarza w celu kontroli płodu, m.in. aby kontrolować jego wzrost, ruchliwość oraz przede wszystkim, pracę serca maleństwa.W jakim celu kontroluje się serce płodu i jego tętno oraz jakie urządzenia są najczęściej do tego wykorzystywane?

Nowoczesne i dokładniejsze urządzenie

urządzenie do mierzenia tętna płoduKiedy zapytać kogoś o to czym jest tętno serca, może nie potrafić tego wyjaśnić. Tętno kojarzy się z rytmem, czyli z uderzeniami serca. Ale czym owe uderzenia serca są? Można określić je jako pulsacyjny ruch ścian naczyń krwionośnych, które są reakcją na przepływającą przez nie krew. Krew ta natomiast, poprzez skurcze serca jest rytmicznie przepompowywana. Jest to kluczowy narząd, dzięki któremu można ocenić stan zdrowia organizmu oraz ocenić czy zagrożone jest życia człowieka. Dorosły człowiek powinien regularnie sprawdzać tętno krwi. Ma to na celu wykryć ewentualne choroby i nieprawidłowości. Każdy powinien być tego świadomym i raz na jakiś czas kontrolować pracę serca. Nie inaczej jest w przypadku serca nienarodzonego jeszcze dziecka – do oceny jego pracy należy zastosować nowoczesne urządzenie do mierzenia tętna płodu. Można wyróżnić kilka rodzajów tych urządzeń z podziałem na metodę badania, ewentualne różnice w dokładności oraz na terminy, w których można stosować te urządzenia. Najważniejszym i zarazem podstawowym badaniem jest ultrasonografia. Dzięki aparatowi USG lekarz jest w stanie ocenić nie tylko prawidłowość pracy serca, lecz również ogólny stan płodu.

urządzenie do mierzenia tętna płoduTe najnowocześniejsze mają możliwość obrazowania płodu w 3D, co nie tylko pozwala pełniej przeżywać oczekiwanie na dziecko, lecz również jest istotne w celu diagnozowania wad genetycznych i cech chorobowych płodu. Co ważne, USG można wykonywać już w 6. tygodniu ciąży, co pozwala na wczesną ocenę płodu. Kolejnym badaniem, które jest niezbędne w przebiegu problematycznej ciąży jest KTG. Najnowsze aparatury tego typu pozwalają na analizę danych w czasie rzeczywistym analizując puls serca oraz ruchliwość płodu jak i monitorując skurcze macicy. Nowoczesne aparaty KTG, przy pomocy analizy komputerowej danych, potrafią wyznaczyć komfortowy dla płodu puls serca. Badanie takie wykonuje się nie wcześniej niż 25. tygodniu, więc analizuje ono patologie dopiero w drugiej połowie ciąży. Urządzenia do mierzenia tętna płodu to nie tylko aparatury szpitalne, lecz również te nadające się do użytku domowego. Są nimi detektory pulsu dziecka, które można stosować samemu w domowych warunkach już od 10. tygodnia ciąży. Jest to nowoczesne rozwiązanie dla kobiet, które chcą z należytą uwagą obserwować rozwój płodu oraz – dosłownie i w przenośni – trzymać rękę na pulsie. Gdy na przestrzeni kilku, lub kilkunastu lat dokonuje się przełom w diagnostyce wad i chorób płodu, słusznym jest podążać za rozwojem technologicznym i korzystać z jego dobrodziejstw.

Jeżeli przy użyciu USG z obrazowaniem 3D lub KTG z analizą komputerową danych jest się w stanie wykryć nawet drobne nieprawidłowości lub po prostu pomóc ciężarnej lepiej znosić trudy stanu błogosławionego, to powinno się z tego jak najczęściej korzystać. Również nowoczesne detektory tętna sprawią, że będzie się w stanie odpowiednio szybko i trafnie zareagować na jakiekolwiek niepokojące symptomy w czasie ciąży.