Zbrodniczy cukier

Mimo swojej miło kojarzącej się nazwy, cukier okazał się cichym zabójcą. Stał się przyczyną kolejnych chorób cywilizacyjnych: cukrzycy oraz uzależnień. Cukrzyca może być chorobą dziedziczną, na której posiadanie nie mamy wpływu, jednak do uzależnień cukrowych doprowadzamy się sami. Jak walczyć ze zbyt wysoką zawartością cukru we krwi?

Im mniej, tym lepiej

Nadmiar cukru we krwi wywołuje tak zwaną hiperglikemię. Może ona być oznaką cukrzycy lub ogólnego przecukrzenia organizmu spowodowanego złą dietą, brakiem aktywności i nadwagą. W przypadku, gdy pacjent choruje na cukrzycę i odczuwa objawy hiperglikemii może to oznaczać iż jego dieta, lub sposób leczenia ma pewne luki. Należy więc jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym, aby pomógł nam na nowo dopasować harmonogram żywienia oraz leki obniżające cukier. Z tego względu, że cukrzycy wymagają określonych dawek insuliny, przeznaczone dla nich lekarstwa wydane mogą być przez farmaceutę jedynie po okazaniu recepty. Jednak co z osobami, u których nie stwierdzono tego schorzenia, a mimo to ich wskaźnik cukru we krwi jest ponad przeciętną?

Należy im się również ratunek. Nie leczone przecukrzenie może skutkować uszkodzeniami systemu nerwowego oraz układu krwionośnego. Jest sprawcą ślepoty, a także niewydolności serca i nerek. Gdy zauważymy u siebie pierwsze objawy przecukrzenia, powinniśmy natychmiastowo skonsultować z lekarzem nasz nowy styl życia. Od teraz opierać się on będzie na diecie bogatej w błonnik, białko i zdrowe tłuszcze. Natomiast ubogie w węglowodany. ?Cukier? spożywany może być jedynie w naturalnej formie jako owoce i wyciskane soki. Ważne jest, aby dokładnie pilnować swojej wagi, a także zacząć prowadzić aktywniejszy styl życia. Zmiany te, to jednak początek. Wskazane jest, aby naszą decyzję wspomóc również farmakologicznie.

W walce z przecukrzeniem

Tym sposobem przechodzimy do tego, co oferują farmaceuci oraz zielarze dla osób, których poziom cukru zbliża się zatrważająco blisko do górnej granicy. Pierwszą propozycją, jaką można wypróbować są oczywiście zioła na zbicie cukru oraz leki na podwyższony cukier dostępne w każdej aptece. Ziołami wpływającymi na poprawną kondycję nadwyrężonego cukrem organizmu jest przede wszystkim imbir i kozieradka, które poprawiają utlenienie, przyswajanie insuliny, a także przyczyniają się do zmniejszenia poziomu cholesterolu.

Świetna w walce z cukrem jest również kurkuma- działa ona przeciwzapalnie i oczyszczająco. Obniżając w ten sposób poziom cukru, skłania automatycznie do łatwiejszej przyswajalności insuliny. Podobnie oddziałuje na nasz organizm również cynamon, który z powodzeniem możemy dodawać np. do owsianek, ryżu na mleku czy kakao. W przerwie w pracy, lub wieczorem przy książce świetnym wyborem będzie herbata obniżająca cukier. Możemy wybrać najbardziej interesujący nas smak. Decydując się na herbatę zawierającą żeń-szeń regulujemy poziom cukru we krwi, oraz podbudowujemy ochronę przeciwbakteryjną dróg moczowych.

Napar z liści szałwii uznawany jest za niezwykle smaczny, a przy tym zdrowy. Oprócz dobroczynnego oddziaływania na poziom przecukrzenia, wspiera również pracę wątroby. Środkiem oczyszczającym organizm jest również zielona herbata, wywar z liści pokrzyw oraz borówki. Leki dostępne w aptekach, często posiadają w swoim składzie wyżej wymienione składniki. Są suplementami diety, a ich skład opiera się właśnie na naturalnych składnikach, które mają za zadanie w łagodny sposób wpłynąć na organizm, nie narażając go na dodatkowe skutki uboczne.

Tabletki na obniżenie cukru bez recepty mogą być stosowane zarówno przez osoby chore na cukrzyce, jak i te, u których nie stwierdzono tej dolegliwości. Często są pozbawione laktozy i glukozy, a więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby były spożywane przez alergików.